W poszukiwaniu Ptaka Czasu

Nad krainą Akbar wisi widmo zagłady. Na ratunek zostało dziesięć dni.

Notatka: W poszukiwaniu Ptaka Czasu

Ech, coś mnie na klasykę komiksu wzięło :) Nad krainą Akbar wisi widmo zagłady - nadchodzi czas, kiedy niepozorna muszla uwolni więzionego w niej boga Ramora. Jeśli do tego dojdzie, Akbar czeka rozpierducha, jakiej świat nie widział... czy coś. Generalnie wszyscy będą mieć przerąbane. I to nie w jakiejś odległej przyszłości, ale już za dziesięć dni. Dokładnie.

Ale. Czarodziejka Mara zna sposób, który powstrzyma armageddon. W Magicznej Księdze ma zaklęcie, które muszlę zawrze na następne eony lat. Są tylko dwa problemy: 1) nie ma muszli 2) nie ma czasu. Od czego jednak rodzina i przyjaciele? Na niebezpieczną i pełną przygód wyprawę w celu zdobycia muszli i czasu wyruszą jej ponętna córka Pelissa z nieodłącznym stworzonkiem Dru oraz stary rycerz Bragon - dawny kochanek Mary, rzekomy ojciec Pelissy. Z czasem dołączy jeszcze dwójka bohaterów: niezdarny Nieznajomy oraz Bulrog - dawny uczeń rycerza. Będzie się działo!

Nie da się ukryć, że W Poszukiwaniu Ptaka Czasu to typowa quest fantasy, czasem mocno naiwna i pełna rozwiązań wyciągniętych z dup... ekhm... z kapelusza, jednak ze sporą dawką humoru i szczyptą erotyki, przeznaczona dla, powiedzmy, starszych nastolatków. Jest w niej jednak coś, co powoduje, że lektura jest mocno przyjemna. I to mimo ogranych schematów. Pewnie odpowiada za to nieoczywiste, mimo wszystko zaskakujące, zakończenie. Może smutek sączący się z niektórych kadrów i wydarzeń. Nie wiem - cieszę się jednak, że dzieło Loisela i Le Tendre to coś więcej niż tylko piękne obrazki.

Bo te, zaiste, są piękne. Krainy, które odwiedzimy wraz z drużyną śmiałków, są malownicze i różnorodne. Woda, las, pustynia, góry, śnieg, zamglone błota - wszystko wygląda po prostu fantastycznie! Rysunki Loisela to klasa sama w sobie - są dokładnie takie, jakich oczekuję od przygodowej, bajkowej fantasy.

Polecam. ■

Słowo wyjaśnienia. W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Cykl Drugi to cztery tomy: "Muszla Ramora", "Świątynia zapomnienia", "Łowca" i "Jajo mroku". Ok, to było łatwe - teraz się będę dopiero gimnastykował... Ten "Cykl drugi" to tak naprawdę PIERWSZY cykl z serii "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" - bo są dwa. "Cykl pierwszy" to prequel opisywanych wyżej wydarzeń: powstał później (1998-2013), niż cykl drugi (1983-87) i również składa się z czterech tomów. Dlatego lekturę należy rozpoczynać od cyklu DRUGIEGO. Uff.

Wybrane plansze komiksu, rysunki: Loisel

// Zanotowano: 30 stycznia 2017r.

Poprzednia notatka„Brudna Czarna”
Następna notatka„Marv się wkurzył”
1 komentarz
Piotr
Wysłano 17 października 2023 o 22:23

Nie zgadzam się z opinią wyrażoną w tekście. Pod płaszczykiem humoru i nonszalanckich rozwiązań fabularnych kryje się prawdziwa głębia.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane zaznaczyłem gwiazdką (*).

Klikając [WYŚLIJ] zgadzasz się na opublikowanie wysłanego komentarza. Komentarze są moderowane. Nie zgadzasz się z tym, co czytasz - ok, ale nie bądź niegrzeczny i nikogo nie obrażaj. Jak to mówił klasyk: chamstwa nie zniese.

Poprzednia notatka„Brudna Czarna”
Następna notatka„Marv się wkurzył”